Creative Circle

Creative Circle

Creative Circle har til formål at højne kreative standarder

inden for reklame, design, web og beslægtede kommercielle kommunikationsformer ved at belønne og dokumentere fremragende arbejde samt uddanne og inspirere.

 

 

24 år and still going strong
Creative Circles priser for kreativitet blev første gang uddelt i 1992. Og siden da har det været en årligt tilbagevendende begivenhed, at branchen hylder den gode kreative idé, dem, der har skabt den, og dem, der har købt den.

I 2007 blev Guldkornet uddelt for sidste gang, og omdøbt til Creative Circle Award, i takt med at branchen havde udviklet sig og bredt sig ud over flere fagområder. I dag favner vi både reklame, design og digital, og hedder Creative Circle Award.

Der er sket meget med prisen og uddelingen siden starten, men den er i dag – ligesom første gang – Danmarks største og vigtigste pris for kreativ kommunikation. Ingen anden kreativ pris i verden bliver uddelt efter så hårde regler.

Hvorfor hædre kreativitet?
Fordi det er for let at være konservativ og gøre som man plejer. Én gang om året sætter vi standarden for hele den kreative branche og minder om, hvad vi arbejder og brænder for hver dag. Kreativitet er effektivitet. Og det belønner vi til Creative Circle Award. 

Bestyrelsen

  • Formand
    Dorte Nielsen

    DMJX
    dn@dmjx.dk
    M: +45 26 22 30 80

  • Næstformand / Økonomi & Show
    Stig Lauritzen

    Diverse Film
    stig@diversefilm.dk
    M: +45 26 37 65 91

  • Næstformand / Advertising
    David Asmussen

    The Orbit Agency
    david@orbitagency.dk
    M: +45 33 32 60 31

  • Næstformand / Design
    Jesper von Wieding

    Pearlfisher
    jesper@pearlfisher.com
    M: +45 22 20 00 66

  • Næstformand / Digital
    Marcus Fuchs

    Trouble
    marcus@trouble.co
    M: +45 50 57 07 08

  • Medlem / Design
    Jan Andersen

    A_Design
    jan_a1@me.com
    M: +45 31 36 26 76

  • Medlem / Advertising & Show
    Silas Gøttler

    Magnetix
    sgr@magnetix.dk
    M: +45 51 19 58 20

  • Medlem / Advertising
    Niels Heilberg

    Hjaltelin Stahl
    nh@hjaltelinstahl.com
    M: +45 60 88 84 84

  • Medlem / Advertising
    Thomas Kolster

    Goodvertising Agency
    thomas@goodvertisingagency.com
    M: +45 24 20 65 75

  • Medlem / Design
    Romeo Vidner

    Re-public
    romeo@re-public.com
    M: +45 70 20 98 90

  • Medlem / Advertising & YCCA
    Janne Østergaard

    Freelance
    janne@janneostergaard.dk
    M: +45 26 37 33 38

  • Medlem / Digital
    Pelle Martin

    Spring/Summer
    pm@springsummer.dk
    M: +45 26 22 89 62

  • Medlem / Digital
    Nicholai Reinseth

    Magnetix
    nre@magnetix.dk
    M: +45 27 85 30 83

  • Medlem / Digital
    Mathias Birkvad

    CP+B
    mbirkvad@cpbgroup.com
    M: +45 26 22 89 62

  • Medlem / Digital
    Anders Røge

    The Woerks
    anders@thewoerks.dk
    M: +45 40 79 66 85